OPEN RESEARCHER AND CONTRİBUTOR ID (ORCID) NUMARASININ ALINMASI

 

Saygıdeğer Öğrencilerimiz;

YÖK Yürütme Kurulu, 13.05.2020 tarihli (Oturum No: 30) toplantısında; Lisansüstü tezler ile makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kitap ve her türlü bilimsel yayınların takibinde öğretim elemanları ile tezli lisansüstü öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin Open Researcher and Contributor ID (ORCID) numarası kullanmalarının zorunlu tutulması kararlaştırmış ve 31.07.2020 tarihine kadar ORCID numarası almaları gerektiği belirtilmişti.

YÖK’ün 18.09.2020 tarihli yazısına göre YÖKSİS’te yapılan kontrollerde halen çok sayıda lisansüstü öğrenci (tezli) tarafından ORCID numarası alınmadığı tespit edilmiştir.

Yukarıda belirtilen hususlar kapsamında halen ORCID numarası almamış olan;

A) Lisansüstü öğrencilerimizin (daha önce ORCID numarası alan öğrencilerimiz hariç) en geç 06.11.2020 tarihine kadar ORCID numarası ( https://orcid.org ) almaları zorunludur.

B) Lisansüstü öğrencilerimiz için ORCID numarası alınması ile ilgili yol haritası şu şekildedir;

  • YÖK Ulusal Tez Merkezine gidilir. (Bağlantı için Tıklayınız)
  • Sağ üst köşede bulunan “ÜYE GİRİŞİ” butonuna tıklayınız
  • Açılan sayfada e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • Profil bilgilerinizin bulunduğu sayfada bulunan “TEZ VERİ GİRİŞ FORMU” bölümüne tıkladıktan sonra açılan pencerede tezleriniz görünecektir.
  • ORCID numarası almak istediğiniz tezi seçtikten sonra açılan form üzerindeki gerekli alanları doldurup “ORCID NUMARASI AL” diyerek numara alabilirsiniz. (https://orcid.org/register)

C) Öğrencilerimiz tarafından alınan ORCID numarasının Enstitümüz  fbe@adiyaman.edu.tr e-mail adresine gönderilmesi hususunu önemle rica ederiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.