Open Researcher and Contributor ID (ORCID) Numarasının Alınması

Saygıdeğer Öğretim Üyelerimiz ve Öğrencilerimiz;

YÖK Yürütme Kurulu, 13.05.2020 tarihli (Oturum No: 30) toplantısında; Lisansüstü tezler ile makale, kongre ve sempozyum bildirileri, kitap ve her türlü bilimsel yayınların takibinde öğretim elemanları ile tezli lisansüstü öğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin Open Researcher and Contributor ID (ORCID) numarası kullanmalarının zorunlu tutulması kararlaştırmıştır.

Bu karara istinaden;

A) Öğretim Elemanlarımızın ve Lisansüstü öğrencilerimizin en geç 31.07.2020 tarihine kadar ORCID numarası  https://orcid.org almaları zorunludur.

B) Öğretim Elemanlarımız hali hazırda kullandıkları YÖKSİS şifreleriyle kılavuzda belirtilen aşamaları izleyerek ORCID numarası alarak bağlı bulundukları fakülte üzerinden Kütüphane ve Dökümantasyon Daire Başkanlığına bildirmeleri gerekmektedir.

C) Akademisyen kadrosunda olmayan Lisansüstü öğrencilerimiz için ORCID numarası alınması ile ilgili yol haritası şu şekildedir;

  • YÖK Ulusal Tez Merkezine gidilir. (Bağlantı için Tıklayınız)
  • Sağ üst köşede bulunan “ÜYE GİRİŞİ” butonuna tıklayınız
  • Açılan sayfada e-devletşifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • Profil bilgilerinizin bulunduğu sayfada bulunan “TEZ VERİ GİRİŞ FORMU” bölümüne tıkladıktan sonra açılan pencerede tezleriniz görünecektir.
  • ORCID numarası almak istediğiniz tezi seçtikten sonra açılan form üzerindeki gerekli alanları doldurup “ORCID NUMARASI AL” diyerek numara alabilirsiniz. (https://orcid.org/register)

 

D) Öğrencilerimiz tarafından alınan ORCID numarasını Enstitümüz  fbe@adiyaman.edu.tr e-mail adresine gönderilmesi hususunu önemle rica ederiz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Site politiklarımıza Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası bağlantılarından ulaşabilirsiniz.